#FAQ co to jest FOTOGRAFIA KREACYJNA?

#FAQ co to jest FOTOGRAFIA KREACYJNA?

Dziś chciałabym odpowiedzieć na jedno z najczęstszych pytań, jakie mi zadajecie w związku z moim portfolio. Na mojej www i w wielu innych miejscach informuję, że jestem fotografem kreacyjnym.
Kreacyjnym? czyli jakim? kreatywnym? … o co chodzi?

O fotografii kreacyjnej mówimy wtedy, gdy fotograf na swoich pracach tworzy rzeczywistość, która w normalnych warunkach nie istnieje.
Sam stwarza sytuację, świat, emocje (oczywiście wraz z ewentualnym zespołem). Możemy powiedzieć, że jest reżyserem pewnej opowieści, która jest zmyślona.
Fotografia mody, reklamowa, konceptualna zaliczają się do fotografii kreacyjnej, ale np portret także można wykonać w kreacyjny sposób.

Po drugiej stronie jest fotografia reportażowa/ dokumentalna– tutaj pilnie obserwujemy rzeczywistość, nie możemy w nią ingerować, jedynie utrwalamy sytuację i świat.

Ciężko określić styl mojej fotografii: fotografuję modę, jestem trochę konceptualna, na pewno zawsze moim nadrzędnym celem jest opowiedzenie mojej historii.
Nie przedstawiam postaci takimi, jakimi są – zmieniam je – nadaję im styl, nadaję im charakter, wstawiam je w w moje wymyślone światy – dlatego bez wątpienia można nazwać mnie fotografem kreacyjnym.

Z ciekawostek: gdy kupowałam aparat byłam pewna, że będę reportażystą:) Szybko okazało się, ze jestem na to zbyt twórcza, za mało odważna i szybko zaczęłam robić zdjęcia z drugiego bieguna:)

Mam nadzieję, że przystępnie wyjaśniłam to zagadnienie:) Piszcie mi koniecznie jaki rodzaj fotografii Wy uwielbiacie najbardziej:)

No Comments

Post a Comment